مقصد سفر دوم استانی انجمن کتابداری شاخه فارس: استان کهگیلویه و بویر احمد

 

مقصد سفر دوم استانی انجمن کتابداری شاخه فارس: استان کهگیلویه و بویر احمد

در راستای فعالیت منطقه ای انجمن کتابداری شاخه فارس در سطح چهار استان فارس، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر و هرمزگان، دومین سفر استانی هیئت مدیره انجمن روز چهارشنبه دوم مرداد ماه به همراه استادان رشته (خانم دکتر ملیحه نیک کار، خانم لیلا سودبخش، آقای بابک پرتو) و نویسندگان ادبیات کودکان و نوجوانان آقای اکبرپور و خانم فرشاد و همچنین آقای دکتر حسام پور عضو هیأت علمی دانشگاه شیراز و رئیس مرکز مطالعات ادبیات کودک و نوجوان دانشگاه شیراز به مقصد استان کهگیلویه و بویر احمد انجام شد.

در این سفر ضمن بازدید از کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در نشستی دوستانه با رئیس این کتابخانه و کتابداران، آشنایی بیشتر با فعالیت های این کتابخانه حاصل گردید. مطابق با توضیحات آقای برزین رئیس کتابخانه، دانشگاه علوم پزشکی یاسوج دارای یک کتابخانه دانشکده ای در دانشکده بهداشت می باشد و بقیه دانشکده ها از طریق کتابخانه مرکزی نیازهای اطلاعاتی خود را تأمین می کنند. وی اظهار داشت چهار کتابخانه بیمارستانی (کتابخانه تخصصی) در استان وجود دارد و در ادامه افزود کتابخانه مرکزی دانشگاه از سه بخش کتاب های پزشکی لاتین، پزشکی فارسی و کتاب های فارسی غیر پزشکی تشکیل شده است. در حال حاضر تعداد 60 هزار جلد کتاب در مجموعه موجود است. این کتابخانه توسط 4 نیروی انسانی که 3 نفر متخصص کتابداری هستند اداره می شود. عمده منابع از طریق نمایشگاه کتاب تأمین می گردد و تهیه پایگاه های اطلاعاتی از طریق کنسرسیوم وزارت بهداشت صورت می پذیرد. قابل ذکر است که مطابق با نیاز جامعه استفاده کننده، منابع در دو دسته منابع بالینی و علوم پایه تهیه می شوند. در این خصوص اعضای هیأت علمی بالینی به طور کلی از منابع الزویر استفاده بیشتری دارند و از طرفی استقبال گروه آموزشی علوم پایه از پایگاه های اطلاعاتی بیشتر است. نکته قابل توجه استفاده از کتابداران بالینی در اتاق عمل می باشد. بستر نرم افزاری این کتابخانه پارس آذرخش است. از لحاظ قدمت، سن این کتابخانه به سال 1369 برمی گردد با فضای ساختمان جدید بالغ بر 2500 مترمربع. یکی از امکانات خوب و مفید کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج ایجاد فضایی با ظرفیت 40 کامپیوتر جهت استفاده و عرضه پایگاه های اطلاعاتی به استادان و دانشجویان است.

در ادامه، بازدید از کتابخانه مرکزی دانشگاه یاسوج صورت گرفت که به نام زنده یاد بهمن بیگی نام گذاری شده است. این کتابخانه با مجموعه ای در حدود 80 هزار جلد کتاب فارسی، 11 هزار جلد کتاب لاتین، 70 عنوان نشریه، 7 پایگاه اطلاعاتی، 2300 پایان نامه و دسترسی به تعداد قابل توجهی کتاب الکترونیکی در فضایی به وسعت 4000 متر مربع به دانشجویان و استادان خدمات خود را ارائه می دهد. ارائه خدمات امانت تا ساعت 16 می باشد ولی استفاده از فضای مطالعه در طول ترم تا ساعت 12 شب و در زمان امتحانات 2:30 بامداد است. در مجموع 7 نفر کتابدار با تحصیلات کتابداری ( 4 نفر) و غیر کتابداری (3 نفر) فعالیت های مختلف در کتابخانه را انجام می دهند.

هیئت مدیره انجمن به اتفاق هیئت همراه در نشست خصوصی با مدیر کل کتابخانه های عمومی استان کهگیلویه و بویر احمد، جناب آقای یاسر رحیمیان، در مورد تعامل و همکاری بین انجمن و اداره کل در جهت توانمندسازی کتابداران با برگزاری کارگاه های آموزشی مورد نیاز در یاسوج و همفکری در زمینه های توسعه و بهبود فرهنگ مطالعه و کتابخوانی تبادل نظر کردند. قابل ذکر است که 64 باب کتابخانه نهادی و 7 باب کتابخانه مشارکتی در استان وجود دارد؛ تعداد اعضای فعال این کتابخانه ها بالغ بر 47000 عضو با مجموعه ای دارای 550 هزار جلد کتاب و 180 کتابدار که به مراجعان ارائه خدمات می دهند. تعداد کتابداران دارای تحصیلات کتابداری 31 در صد می باشند (55 نفر). اداره کل کتابخانه های عمومی استان کهگیلویه و بویر احمد در آینده نزدیک 2 باب کتابخانه با مشارکت بانک پاسارگاد افتتاح خواهد کرد که ارائه خدمات به نابینایان در آنها پیش بینی شده است.

یکی از اهداف دیگر این سفر دیدار با کتابداران استان بود. به همین منظور نشست عمومی با حضور مدیران کتابخانه ها و کتابداران استان در محل اداره کل کتابخانه های عمومی استان برگزار شد. در ابتدای این جلسه که به مدت یک و نیم ساعت به طول انجامید، جناب آقای رحیمیان ضمن خوش آمدگویی و ابراز علاقه برای استمرار ارتباط انجمن با اداره کل کتابخانه های عمومی و کتابداران استان برموضوع مطالعه توسط کتابداران به منظور ترویج این فرهنگ در خود و اشاعه آن به دیگران تأکید نمودند.سپس سرکار خانم شیوا رضایی گوشه ای از فعالیت های انجمن کتابداری شاخه فارس را به سمع و نظر حاظران رساندند.

در این نشست دو پنل یکی با موضع نشر، مطالعه و نقش کتابداران و دیگری تأثیر ادبیات و تخیل در زندگی کودک و نوجوان به ترتیب توسط استادان رشته و متخصصان ادبیات کودک و نوجوان برگزار گردید.

در پایان حاظران در جلسه نقطه نظرات خود را در خصوص مطالعه و ترویج آن در جامعه و موضوعات مربوط به ادبیات کودکان و نوجوان بیان داشته و در مباحث مربوطه شرکت فعال داشتند.

در ادامه، نشست تخصصی با حضور مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، سرکار خانم دکتر کبری اخلاقی نیا، و کتابداران در محل کانون برگزار شد. در این نشست دو ساعته فرصت تبادل تجربه و نظرات بین کتابداران و متخصصان رشته و همچنین نویسندگان حوزه ادبیات کودکان و نوجوانان میسر گردید. ضمن بیان تجربیات از طرف کتابداران، در خصوص مسائلی از قبیل چگونگی جذب کودکان و نوجوانان و اعضای خانواده بویژه مادران به کتابخانه های کانون، راهکارهای عملی از جمله مهارت های ارتباطی کتابدار، شاداب سازی فضای کتابخانه از جنبه های مختلف، شکل فیزیکی و رنگ آمیزی کتاب ها و طرح روی جلد به منظور جذب کودکان، ارتباط با خانواده با تاکید بر شناخت از فرهنگ و خرده فرهنگ جامعة هدف بحث و تبادل نظر انجام گرفت. در راستای مباحث جناب آقای دكتر حسام پور رئیس مرکز مطالعات ادبیات کودکان و نوجوانان دانشگاه شیراز در خصوص اين كه چه كتاب هايي بايد خوانده شوند و از نويسنده كتاب چه انتظاري مي رود مطالبی ارائه نمودند. جناب آقاي اكبر پور نویسنده کودکان تاكيد كردند كه مطالعه تا نتواند لذتي در كودكان ايجاد كند، نمي تواند چيزي ياد بدهد. كودكان بايد با خواندن كتاب به "حال خوش "برسند و رسيدن به "حال خوش" در خواندن كتاب، حق كودك است.

 

 

 

 

 

تمامی حقوق مطالب محفوظ است